1. Úvodní stránka
  2. O městě
  3. Velkomeziříčská tragédie

Velkomeziříčská tragédie

Konec války v našem městě

konec-valky-01Brno již bylo osvobozeno, Berlín dobyt, Praha povstala. V našem koutu Moravy však stále ještě vládli okupanti. Válečná fronta se zastavila někde mezi Brnem a Velkou Bíteší. V neděli 6. května začalo povstání i v Meziříčí. Úředně povolené vyvěšování červenomodrobílých praporů bylo podnětem k ustavení Revolučního okresního národního výboru (RONV), který zasedal na radnici. Byly vysloveny první plány poválečné obnovy.

Číst více...

Velkomeziříčská tragédie očima Emilie Polachové

velkomeziricska-tragedie-01Stejně jako v celé naší zemi si i obyvatelé Velkého Meziříčí 7. 5. 2012 připomněli šedesáté sedmé výročí osvobození Československa od nacismu. Pro Velkomeziříčské je to navíc i vzpomínka na oběti tragédie, která se v našem městě udála v posledních dnech druhé světové války. Němečtí vojáci při ní ve dnech 6. až 8. května popravili šedesát zdejších obyvatel a dalších sedmatřicet jich zahynulo 9. května při bombardování v důsledku přechodu fronty.

Číst více...

Vzpomínka obětem II. světové války

vzpominka-obetem-03Na konci II. světové války všichni s nadšením očekávali příjezd osvobozeneckých vojsk. Ale bohužel nikdo nepředpokládal, že květen 1945 tragicky zasáhne do osudu spousty obyvatel z Velkého Meziříčí a okolí.

Číst více...