Luteránské gymnázium

Přehrát zvukový komentář uložit do zařízení

Mohutný palác situovaný jižně od kostela sv. Mikuláše představuje vrcholnou stavbu meziříčské renesance. Podnět k němu daly mimořádně příznivé historické okolnosti a naprosto protichůdné inspirační zdroje. Vznikl jako akademie pro posilu a šíření reformované luteránské víry a zároveň převzal styl veronských paláců budovaných italskými stavebníky katolického vyznání. Samotná stavba je tak hmatatelným úspěchem náboženské tolerance na předbělohorské Moravě.
Školu na místě dvou vykoupených měšťanských domů nechala vystavět na vlastní náklady v letech 1576-1578 majitelka meziříčského panství Alena Meziříčská z Lomnice, vdova po Václavu Berkovi z Dubé. Erby obou manželů zdobí dodnes vstupní portál. Studijní program pravděpodobně vypracoval meziříčský rodák Adam Huber z Riesenpachu, lékař a pozdější rektor Karlovy univerzity. Gymnázium zásluhou svých zakladatelů vyhovovalo nárokům bakalářského studia a svou kvalitou přitahovalo pedagogy ze střední Evropy a studenty šlechtického původu.
Meziříčské „gymnasium illustre" se zhruba na čtvrtstoletí stalo západomoravskou oporou luteránské víry, ale i obecné humanis- tické vzdělanosti a literatury. Jeho činnost ukončil na počátku 17. století nástup protireformace. Rozlehlá budova poté sloužila jako zbrojnice, evangelická modlitebna, sýpka, a nakonec jako panský pivovar (1649-1936). Kulturním účelům se vrátila až v druhé polovině 20. století, kdy zde kromě domu osvěty sídlila i umělecká škola a městská knihovna.

Víte, že po znárodnění pivovaru přišlo Velké Meziříčí na dlouhých padesát let o vlastní pivo?

Autor: Martin Štindl