Vladimír Čech (1848-1905)

Jméno Svatopluka Čecha asi vydoluje z paměti každý – ve škole se o něm učí, že byl básník. Že měl bratra Vladimíra, to už každý neví.

Vladimír Čech přišel do Velkého Meziříčí v roce 1875 jako učitel rolnické školy. Později se oženil s Annou Mácovou, dcerou mlynáře z Ostrůvku. V bývalé přádelně při mlýně svého tchána si roku 1888 zřídil továrnu na výrobu kachlových kamen. Roku 1890 však vyhořela a už nebyla obnovena.

Vladimír Čech byl velmi aktivní v mnoha směrech. Psal naučné články, pod pseudonymem i básně a beletrii. Od roku 1879 byl vydavatelem časopisu Květy a po smrti bratra Svatopluka jej nahradil i ve funkci redaktora. Květy se pak tiskly v Šaškově tiskárně.

Od obnovení velkomeziříčského Sokola v roce 1889 byl starostou místní jednoty. Byl zakládajícím členem a místopředsedou Okrašlovacího spolku. Angažoval se i v místní politice. V letech 1893-1897 byl radním, v roce 1901 se stal starostou města. V této funkci také roku 1905 zemřel.
Na jeho počest vybudoval Okrašlovací spolek v jeho oblíbeném údolí park Čechovy sady. Ve městě ho připomíná i ulice Čechova.

M. Ripperová