Jan Florian Šašek

Jan Florian Šašek (1836-1889) přišel do Velkého Meziříčí ze Žďáru v roce 1869. Spolu s manželkou Anežkou si nejdříve zřídili knihkupectví. V roce 1875 koupili dům č. p. 12 na náměstí, kde vybudovali knihtiskárnu a později i nakladatelství. Od roku 1879 se u Šašků vydávaly knihy, učebnice i časopisy. Mezi známé patřil například první učitelský časopis Národ a škola nebo Literární listy, nejvýznamnější český kritický časopis své doby. Roku 1882 začal vycházet také měsíčník Vesna zaměřený na beletrii. Přispívali do něj známí autoři, např. Karolina Světlá, Alois Jirásek a další. Když Jan Florian v roce 1889 zemřel, pokračovala v jeho díle manželka spolu se zaměstnancem Františkem Frgalem, později firmu převzal syn Alois.

Jan Florian Šašek byl také členem Měšťanské besedy, Řemeslnické besedy a zakládajícím členem učitelské jednoty „Budeč". V hrobě je pohřbena i jeho manželka Anežka Šašková, rozená Friebová.