Rodina Dieneltova

Truchlící ženská postava označuje hrobku rodiny Dieneltovy. Nečitelný nápis neumožňuje vyjmenovat všechny, kteří jsou zde pohřbeni. Připomeneme tedy jen některé.

Jan Dienelt byl obchodník. V roce 1890 se svou manželkou Josefou koupili dům čp. 45 v Radnické ulici, kde byl už předtím obchod. Nebyl to jediný dům, který vlastnili. Jan zemřel roku 1920 v domě čp. 378 na Horním městě, který pak koupil továrník František Sáblík. Veřejnost tento dům zná jako Sáblíkovu vilu, za kterou byla velká zahrada s parkovou úpravou.

Kromě toho, že se zabýval velkoobchodem, byl Jan Dienelt dlouhá léta městským radním (1886-93, 1897-1910). Byl také členem divadelního spolku Dalimil, kde zastával funkci revizora účtů.

Také jeho syn Julius Dienelt byl úspěšným obchodníkem a předsedou obchodního grémia. Mezi jeho dalšími funkcemi a tituly můžeme jmenovat: komorní rada, místopředseda Obchodní jednoty, místopředseda Svazu Obchodních gremií, správní rada továrny cukrovinek „Orientál", dozorčí rada kup. sirkárny a další. Byl také předsedou klubu cyklistů a angažoval se rovněž ve spolku Dalimil. V roce 1910 se stal také radním, ale v prosinci téhož roku zemřel. Jeho žena Lina byla rozená Jelínková. Jejím otcem byl zakladatel koželužny Antonín Jelínek st.