Rodina Jelínkova

Antonín Jelínek starší (1838-1901) byl rodák z Křižanova. Ve Velkém Meziříčí si roku 1863 zřídil koželužnu ve dvoře domu čp. 13 na náměstí, který se stal domovem pro jeho rodinu i potomky. Jeho žena Anna byla rozená Budischowská, z významné třebíčské koželužské rodiny. Antonín začal pracovat sám se třemi tovaryši a postupně vybudoval koželužskou továrnu. Byl i veřejně činný. Od roku 1870 až do své smrti byl s dvěma krátkými přestávkami členem obecní rady, v letech 1870-1872 vykonával funkci starosty.

Jeho syn Karel (1864-1935) převzal továrnu, kde jako první v Evropě zavedl výrobu chromových usní. Na místě Malostránského mlýna zřídil elektrárnu a již od roku 1907 dodával elektřinu k osvětlení radnice a Obecníku. Pro veřejnost zřídil plovárnu Riviéra. Byl náčelníkem XIX. hasičské župy Krškovy a též náčelníkem místního hasičského spolku. Prosazoval stavbu železnice a byl předsedou výboru pro stavbu dráhy Velké Meziříčí – Křižanov – Nové Město.