Kostel sv. Kříže

Kostel sv. Kříže byl součástí městského špitálu, proto se mu dodnes říká „Špitálek". Původně byl gotický z poslední čtvrtiny 14. století a byl pohřebním místem pánů z Lomnice na Meziříčí. V 16. století jej nechal renesančně přestavět Zikmund Heldt z Kementu, který zde byl pochován po své smrti roku 1564. Jeho úmrtí připomínají celkem tři kamenné pomníky. První z nich zhotovil patrně místní kameník. Druhý se stejným sdělením objednala vdova Alina Meziříčská z Lomnice od umělce z centra, snad z Prahy. Je to nejkrásnější dochovaný renesanční náhrobek ve městě. Třetí deska oznamuje pouhý fakt pohřbu pana Zikmunda. Roku 1786 byl kostel klasicistně opraven nákladem kněžny Marie Eleonory z Liechtensteina.

V 16. století, kdy většinu ve městě měli nekatolíci, sloužil tento kostel k bohoslužbám katolické menšiny. Na konci téhož století z něj byla zahájena rekatolizace. Za 1. světové války v něm mívali bohoslužby Italové, kteří se ve městě zdržovali i se svým knězem jako váleční uprchlíci. Po roce 1951 byl kostel využíván jako sklad. Při jeho opravě v roce 1992 byl přesunut vchod z ulice do dvora a pořízeno nové vnitřní vybavení. V současné době je používán pro potřeby děkanství, kromě občasných bohoslužeb se v něm konají koncerty, besedy i výstavy.