Kukátkář Rudolf Dočkal

11. 4. 1876 se ve Velkém Meziříčí na Horním Městě u Dočkalů narodil syn Rudolf. Již jako malý ztratil otce, a tak, ač měšťanský syn, s matkou i dvěma staršími sourozenci žili v bídě. Brzy se musel živit sám. Pracoval jako notářský úředník a potom v tiskárně a knihkupectví u Šašků. Po návratu z 1. světové války pr...odal rodný dům, aby mohl vyrovnat dluhy, a zakoupil si domek čp. 1 před Dolní branou, kde si zřídil vlastní papírnický obchod.
Jeho zájem o dějiny rodného města ho přivedl k psaní. V letech 1946 – 1948 vydal šest svazků „Kukátek", kde zveřejnil různorodý vlastivědný materiál a lidové pověsti, ale také svoje vlastní vzpomínky a básně. Cenné jsou především vzpomínky na běžný život Horního Města v poslední čtvrtině 19. století, na jednotlivé domy a jejich obyvatele. Historické údaje čerpal z Vlastivědy moravské od Augustina Kratochvíla. Přestože jeho údaje nejsou vždy exaktní, rozhodně se zasloužil o zvýšení povědomí „Medříčáků" o historii města. Rudolf Dočkal zemřel 31. března 1960 ve Velkém Meziříčí.