O chromém pasákovi

Na kopci nad městem u silnice k Uhřínovu stojí kaple sv. Cyrila a Metoděje, které se říká horní. Údajně označuje místo, kde se svatí věrozvěstové zastavili při své cestě do Říma. Uvnitř je kříž a po jeho stranách obrazy sv. Isidora a sv. Vendelína, patronů zemědělců.

Kolem byly v minulosti pastviny, kde se pásl dobytek hornoměstských obyvatel. Kluci pasáci se předváděli, kdo co vymyslí. Jeden z nich zavěsil Kristu na kříži na krk kravský zvonec, prý aby pásl místo něj. Nebyl to nejlepší nápad.

Jen zvonec pověsil, zdálo se mu, že se Kristova hlava pohnula. Polekaný pasáček se dal na útěk, ale zakopl a zlomil si pravou nohu. Po celý život zůstal chromý. A nejen on. Po dalších sedm generací prý vždy někdo z jeho potomků kulhal na pravou nohu.