Osmadvacátý říjen

Výroční den vzniku samostatné československé republiky býval v letech mezi dvěma světovými válkami i v našem městě dnem oslav.

Při této příležitosti byl v roce 1933 slavnostně odhalen pomník spoluobčanům padlým v 1. světové válce. Byl zhotoven podle návrhu profesora Václava Bařtipána a umístěn v nově upraveném parčíku na Lipnici naproti gymnáziu.

Zatímco v okolních obcích byli na pomníku vždy vypsáni všichni padlí z obce, v Meziříčí zvolili méně tradiční způsob. Plechové štítky se jmény všech 144 padlých občanů města byly uloženy do základů pomníku.

Slavnosti se zúčastnili zástupci města, spolků i široká veřejnost. Čestnou stráž u pomníku drželi legionáři. Nechyběla ani děvčata v tehdy oblíbených „národních“ krojích, které byly ušity podle kyjovského kroje - údajně nejkrásnějšího z moravských lidových krojů.