1. Úvodní stránka
  2. Poznej Velké Meziříčí
  3. Zajímavosti z města
  4. Zámek a muzeum
  5. R. 1764 - 1819 - Eleonora Öttingen - Spielberg, provdaná princezna Liechtensteinová

Vyznamenávala se krásou a jemným chováním. Její obraz na plátně nalézá se dosud v zámku. Byla přítelkyní císaře Josefa II. a první jeho dvorní dámou, jak dosvědčuje historický román „Syn císařovny", od spisovatele Čečetky, který vypráví, že tehdy mladý císař Josef II. jezdil na návštěvy k ní sem na zámek ve...lkomeziříčský a dal stavěti k nám od Brna svými vojáky bílokabátníky dosavadní silnici, zvanou císařskou. Tehdy on rád dlíval ve společnosti naší paní kněžny a tří ostatních dvorních dám a s nimi spřádal plány, jak uleviti svému poddanskému lidu. On rušil kláštery, zakládal nemocnice, chudobince a dovolil svobodně vyznávati víru, zrušil nevolnictví, aby jeho poddaní se směli stěhovati kamkoliv a děti své svobodně na řemesla nebo studie dávati. Měl mnoho nepřátel a jím poněkud otevřené okno svobodě lidstvu po jeho smrti se zase přivřelo a otevřelo se docela až v roce 1848.
Paní kněžna Eleonora odpustila pláteníkům a mezulánům dávky po 12 zlatých ročně, kovářům prominula povinnost dodávati panství tisíc šindeláků za 45 krejcarů a povolila v městě třetí hospodu. Svým stavitelem dala stavěti na dvoře farním dosavadní kaplánky a obraz její s plánem těchto kaplánek nalézá se v knihovně farní. Dala také stavěti v kostele orotáře pro její úřednictvo a pro její rodinu. Také dala v kostele postaviti kapli Sedmibolestné Panny Marie pod chorem, pod níž se nalézá hrobka, jak okénko zvenčí ukazuje. Zemřela 26. listopadu 1812 a po ní se stal majitelem zdejšího panství se zámkem a Zhoří Stráneckou její syn Mořic. Ten však zde jen krátce panoval, neboť zemřel v roce 1819. Zanechal po sobě však tři dcery, z nichž nejmladší Leopoldina, tehdy ne plnoletá, se stala majitelkou.