1. Úvodní stránka
  2. Turistické informační centrum
  3. Aktuality
  4. Závěr prázdnin bude patřit historickým slavnostem

Závěr prázdnin bude patřit historickým slavnostem

DSC 0983Rakousko-uherský císař František Josef I. a německý císař Vilém II. se po 114 letech opět setkají na zámku ve Velkém Meziříčí. 2. - 3. září 2023 se uskuteční tradiční historické slavnosti, které se v letošním roce ponesou v duchu císařských manévrů.

Téma císařských manévrů nebylo zvoleno náhodně, i když se letos nejedná o kulaté výročí. Letošní rok byl totiž Národním památkovým ústavem vyhlášen Rokem Harrachů a velkomeziříčské muzeum se historickými slavnostmi do tohoto celostátního projektu zapojí. Hostitelem vojenských manévrů v září roku 1909 byl totiž majitel velkomeziříčského zámku hrabě František Harrach.

Pro návštěvníky je připraven program jak na hlavním nádvoří, tak i v zámeckém parku. Program na pódiu nabídne divadelní představení, dobové módní přehlídky či hudební vystoupení v podání C. a k. komorního orchestru z Bratislavy.

V zámeckém parku si příchozí budou moci prohlédnout vojenské ležení a armádní výzbroj, navštívit polní poštu, zastřílet si ve flobertkové střelnici či ochutnat pokrmy z vojenské kuchyně.

Po celý víkend bude možné také navštívit zámecké a muzejní expozice, kterými budou provádět kostýmovaní průvodci. Ve výstavním sále v přízemí hlavní budovy bude přístupná výstava věnovaná hraběti Františku Harrachovi. Ta představí tuto významnou osobnost první poloviny 20. století nejen jako majitele velkostatku a hospodáře, ale také jako cestovatele a podporovatele řady charitativních spolků.

Podrobnější informace budou průběžné zveřejňovány na webových stránkách muzea.

-muz-

Historické slavnosti_-_program