14. Život v řece

V přírodním parku není tok řeky upraven regulací břehů ani jinými zásahy. Táhlé mělké písčiny s osamělými žulovými balvany střídají tůně v zátočinách. Jen v místech skalních prahů jsou krátké peřejnaté úseky. Scenérii řeky dokreslují břehové porosty rozsochatých olší a vrb.

Říčka Balinka pramení severovýchodně od Arnolce v nadmořské výšce 680 m n.m. Své vody sbírá z Arnoleckých hor a široké Měřínské kotliny. Po celé délce svého toku přijímá mnoho potůčků a ve Velkém Meziříčí ústí zprava do řeky Oslavy ve výšce 425 m n.m. Celková délka toku je 47 km.

Kromě běžných druhů ryb, jako je plotice a jelec tloušť, najdeme v Balince i chráněnou ouklejku pruhovanou (Alburnoides bipunctatus) a vzácnější mřenku mramorovanou (Noemacheilus barbatulus). Tato 7 – 15 cm dlouhá jakoby mramorová rybka s vousy kolem úst je názorným příkladem tzv. bentických ryb, které se nedovedou pohybovat mezi hladinou a dnem jako většina ryb, nýbrž jen zdánlivě poskakují po dně, protože mají zakrnělý plynový měchýř. Mřenka bývá ukryta pod většími kameny nebo pod převislým břehem a citlivými ústy loví larvy jepic, chrostíků a pakomárů.

Jeden z mála ptáků výlučně vázaných na řeku je skorec vodní. Často sedí někde uprostřed řeky na kameni, nebo létá bezprostředně nad vodní hladinou, a pak se náhle spouští pod hladinu. V potápění nemá mezi našimi pěvci konkurenta. Chodí pod vodou a pomáhá si přitom křídly, zobákem obrací oblázky, aby se dostal k drobným korýšům a larvám hmyzu.