Boží muka

Malá raně barokní sakrální stavbička na kamenném sloupu stojí na konci města při silnici na Brno. Na jedné straně je v ní obrázek sv. Vavřince, na druhé sv. Cyrila a Metoděje. Její základ tvoří čtvercová kamenná deska s vyrytým letopočetem 1705 a iniciálami L. R. W.
Podle novodobé tradice údajně vyznačuje, kudy věrozvěstové procházeli při své cestě po Moravě. V 19. století sem vyprovázeli z města poutníky na Velehrad a zase je zde při návratu vítali.

 Podle obrázku byl přilehlý most nazýván „u sv. Vavřince".

Objekt znázorňuje hodnotnou kamenosochařskou práci a významně přispívá k vylepšení okolní krajiny. Zdobená hlavice se typově shoduje s celou řadou dalších památkově chráněných božích muk v regionu, čímž dokládá obecné rozšíření a širokou oblibu tohoto typu hlavice na přelomu 17. a 18. století. Boží muka jsou drobná památka ve tvaru pilíře, sloupu anebo hranolu. V některých případech bývají krytá stříškou. Symbolizují sloup, u kterého byl bičován Ježíš Kristus. Rozdělujeme je na kamenná sloupková a zděná boží muka. Označují pozoruhodná místa (přírodní zajímavosti, významné bitvy, neštěstí) a obvykle je nalezneme na návrších, rozcestích či  křižovatkách. V Kraji Vysočina existuje přibližně 300 božích muk představujících významnou součást Památkového fondu České republiky, mezi které se řadí i naše sakrální stavba.