Střední škola řemesel a služeb

Od roku 1867 byla Hospodářskou jednotou zřízena Rolnická škola jako jedna z prvních českých zemědělských škol na Moravě. První rok sídlila na zámku v Osové, který dal k dispozici hrabě Haugvic, ale hned v následujícím roce byla přestěhována do Velkého Meziříčí, kde pro ni byl zakoupen dům na Horním Městě, bývalý hostinec.

Ve stejné době vznikla i škola pokračovací, kterou navštěvovali řemeslničtí učňové. Tato živnostenská škola mívala vyučování v budově měšťanské školy. Vlastní budovy nazvané Masarykova škola práce se dočkala až v roce 1934 na Poříčí. Samostatná škola pro vzdělávání učňů už ve městě není, budova byla upravena pro potřeby ZUŠ, která se do ní přestěhovala v roce 2001.

Rolnická škola se postupem času stala chovatelskou a rolnickou hospodyňskou. Živnostenská se přeměnila na základní odbornou školu, kde se učili zejména budoucí stolaři a zámečníci.

Od roku 1979 byla učňovská škola přejmenována na Střední odborné učiliště. Jeho žáci se učili v oborech prodavač průmyslového zboží, pánská krejčová, strojní zámečník a kuchař-číšník. V roce 1983 se konaly první maturity při učilišti působící Střední školy pro pracující. O dva roky později se škola stala úplným Středním odborným učilištěm. Od roku 1986 se staly novým zřizovatelem učiliště pražské Závody silnoproudé elektrotechniky a učiliště obdrželo do svého názvu nový přívlastek "elektrotechnické". Rolnická škola s dlouholetou tradicí vystřídala v poválečných desetiletích několik názvů, až po poslední Střední škola řemesel a služeb Velké Meziříčí.

Pro ubytování žáků měla škola domov mládeže umístěný nejprve v budově bývalé hospodyňské školy, počátkem 70. let pak ve staré školní budově původní rolnické školy. Pro zvýšený zájem o školu byl v letech 1979 - 1980 postaven další domov mládeže. Od těch let bylo absolventům totiž umožňováno další studium k ukončení úplného středního vzdělání v rámci střední školy pro pracující. První maturity se zde konaly v roce 1981. Nová přístavba školy byla zprovozněna v roce 1986. V roce 2014 došlo ke sloučení Střední školy řemesel a služeb s Hotelovou školou Světlá a budova byla vyklizena.