Spánek

Stejně jako naši předci večer uléháme do postele a zakrýváme se peřinami. Ovšem i tyto věci doznaly postupem času jistých změn, nejen co se materiálů týká. Rovněž náš noční oděv prošel vývojem a místo vyšívaných kabátků oblékají ženy praktická pyžama či pohodlné noční košile.

Pokud zapátráme v depozitáři, narazíme v něm třeba na lněné povlaky na duchnu a polštáře, které v minulosti muzeu darovala Josefa Kolářová. Dle údajů ve starém inventáři se jedná o textilie z Velkomeziříčska pocházející z roku 1780, jež jsou zdobeny barevným tištěným motivem kytiček jahod.

Do lepších povlaků na peřiny bylo možno všívat také háčkované vložky. V roce 1963 se takováto bílá háčkovaná vložka dostala i do našich sbírek. Navíc se dochovala také informace, že původně patřila Filipíně Holíkové narozené v roce 1889 v nedalekém Jabloňově.

Dalším zástupcem textilních sbírek, kde známe původního majitele, je noční kabátek košilového střihu se zapínáním na čtyři malé nitěné knoflíky z roku 1905. Noční kabátky se vlastně oblékaly přes košili, čímž vytvořily oděv na spaní. Často jsou zdobeny vyšíváním, v tomto konkrétním případě je zapínání lemováno výšivkou ve tvaru srdce, kdy v obou horních polovinách srdce jsou vyšita kvítka o sedmi listech. Vždy se střídá červené a modré srdce, kvítka jsou pak v opačných barvách. V 60. letech jej do muzea darovala Marie Vysocká narozená v roce 1883 právě ve Velkém Meziříčí.

K vybavení domácnosti samozřejmě patřily i přehozy na postel. Mušelínový krémový přehoz s krajkovými vsadkami byl dle velikosti určen na manželské postele. Uprostřed je umístěna vsadka ve tvaru stylizovaného květu, oba dva kraje jsou zdobeny krajkou s motivem květů a zubatým zakončením. Druhým zástupcem je bílý plátěný přehoz rovněž doplněný krajkou se stylizovanými květy, ovšem je již o poznání méně zdobný.
V souvislosti s tématem spánku a ložnic nesmíme zapomenout na praktický nočník. Obyčejně býval umístěn pod postelí nebo ve spodní části nočního stolku, aby byl připraven k použití v pozdních hodinách. Nejčastěji se jednalo o kruhovitou nádobu s jedním uchem, jak je tomu i v případě bílého keramického nočníku, který se dochoval v našich sbírkách.

Postel z Mohelna
V regionálních expozicích může oko návštěvníka spočinout na modré posteli zdobené květinovým pestrobarevným motivem a vyřezávaným čelem. Součástí postele jsou také čtyři soustružené sloupky, na kterých spočívají nebesa. Podle dochovaných informací byla postel již součástí vybavení horáckého statku na pražské Národopisné výstavě českoslovanské v roce 1895. V původním inventáři je uvedeno, že pochází od lesního Žáka z Dolních Borů. Postel byla vyrobena zřejmě v některé z truhlářských dílen v Mohelně, jelikož výrobky tamních mistrů měly charakteristický ráz malby. Kromě výrazné barevnosti byla pro tvorbu typická ornamentální vynalézavost a bohatá fantazie. Většina nábytku byla natřena modrou barvou.

Lucie Pavelcová