1. Úvodní stránka
  2. Turistické informační centrum
  3. Aktuality
  4. Dny otevřených ateliérů na Vysočině objevují krásu umění

Dny otevřených ateliérů na Vysočině objevují krásu umění

Snímek obrazovky_2023-10-06_091505Pokud přemýšlíte, kam vyrazit o víkendu 7. - 8. října, můžete si vybrat některý z uměleckých ateliérů na Vysočině, které otevírají své brány návštěvníkům. Letos se již po třinácté otevřou na Vysočině dveře ateliérů, dílen a tvůrčích prostor.

Více než stovky profesionálních i amatérských umělců a tvůrců umožní vstoupit návštěvníkům do jejich království a poodhalí tak tajemství a kouzlo své tvorby. Mottem letošního ročníku je Krása umění. Druhý říjnový víkend se seznámíte s procesem tvoření a budete svědky zázraku, jak ze žhavé hmoty skla, kovu, neforemného kusu dřeva a chladného kamene vzniká myšlenka, radost nebo inspirace pro obdarovaného.

Sochaři, kováři, knihaři, malíři či umělečtí řezbáři

Na Žďársku navštivte Ateliér Bíbrová – Pejchal – Pejchalová – Štepánek - Vomelová ve Velkém Meziříčí. Výstavní projekt představuje uměleckou tvorbu třech autorek a dvou autorů, které spojuje město Velké Meziříčí. Každý má vlastní svět a své výrazové prostředky. Všichni tématu – kráse umění – věnují z rozličných úhlů svoji pozornost: ať je to ušlechtilost tvůrčího materiálu, vnitřní harmonie při umělecké práci, nebo při myšlence na kompozici a na skladbu v obraze. Výstava potrvá také po víkendu ještě tři dny (po–st) do 11. 10. 2023 v čase 9.00 –16.00 hodin. V Blažkově otevře své dveře ateliér ANNUI ANNULI. Anna Pokorná se zabývá restaurováním nábytku, uměleckým truhlářstvím a řezbářstvím. Ve volném čase se věnuje zhotovování umělecko-řemeslných výrobků ze dřeva jako předměty denní potřeby, hračky nebo dekorace. Hlavním povoláním je však pedagožka na střední škole v Brně-Bosonohách, kde se zabýváme odborným výcvikem v oboru Uměleckořemeslné zpracování dřeva. Těšit se můžete na ukázku historických zdobných technik – intarzie, inkrustace, reliéfní řezba.

Na Havlíčkobrodsku můžete navštívit dílnu uměleckého kováře a sochaře Petra Štáfla. Petr je prasynovcem českého malíře a grafika Otakara Štáfla. Řemeslu se vyučil v Třebíči, kratší praxi absolvoval ve Francii a ke kovářské maturitě ještě přidal zcela protikladnou profesi zlatníka. Prohlédnete si plně vybavenou kovárnu. Vedle ukázky kovářských prací budete mít i možnosti vyzkoušet si řemeslo na vlastní kůži. Výstava drobných i větších kovaných plastik a prodej kovaných předmětů.

Ve svém ateliéru návštěvníky přivítá také Jaroslav Těsnohlídek, který se věnuje knihařství. Uvidíte práci na knize a uslyšíte pár slov o materiálech a pracovních postupech. Můžete si donést poškozenou knihu a konzultovat možnosti její opravy.

Některé umělecké činnosti si můžete i vyzkoušet

Na Jihlavsku budou otevřeny ATELIÉRY VOŠ A SUŠ GRAFICKÉ V JIHLAVĚ. Zde si můžete vyzkoušet kreslenou, plastelínovou, ploškovou a poloreliéfní animaci. V sobotu 7. 10. je pak možné objednat se na určitý čas na loutkovou animaci. V malebné Telči můžete zavítat do Ateliéru Bartoň. David Bartoň maluje moderní olejové obrazy převážně krajin. Vystavuje a maluje v posledních letech v Toskánsku v Itálii, ve „městě umění" Pietrasantě. Autor také vystavuje v České republice a v Rakousku. Známé jsou jeho obrazy z filmu „Jako nikdy" režiséra Zdeňka Tyce.

Na Třebíčsku vás budou čekat v ateliéru Miu-Beads. Čeká na vás ukázka práce se sklářským kahanem, výroba vinutých a foukaných korálků a originální šperky ze skla. V Uměleckém kovářství Václava Nohy bude k vidění výroba třímetrové plastiky s názvem SETKÁVÁNÍ, která bude následně umístěna na náměstíčku ve Štěměchách. Akce se bude účastnit více kovářů, od soboty až do nedělního oběda budou nonstop na uměleckém díle společně pracovat. ¨

Více informací na doavysocina.cz, a vysocina.eu

docxDny_otevřených_ateliérů_na Velkomeziříčsku.docx

DSC 0054_2_1

310143866 527468872713721_3444908145820038106_n

309884445 527467939380481_2213271722739529510_n

20221002 155632

02