3. Beckova vila – cesty osudu

Tradici rodiny Becků založil Wilhelm Beck, slovenský Žid a krejčovský mistr, který si v roce 1849, po té, co Židé získali svobodu pohybu, založil ve Vídni obchod s chlapeckými a pánskými oděvy. Obchod brzy přerostl v jeden z největších textilních podniků v monarchii. V roce 1913 koupili textilku v Humpolci a o dva roky později ve Velkém Meziříčí. V Meziříčí příslušníci rodiny Becků střídavě bydleli buď přímo v objektu továrny anebo v Beckově vile poblíž zastavení naučné stezky.

Po vzniku protektorátu v březnu 1939 byla rodině Becků nejprve zabavená továrna a roku 1941 byli nuceně vysídleni z vily. Svůj poslední rok před transportem do Terezína strávili manželé Edmund a Anna Beckovi v provizorních a stísněných podmínkách staré synagogy na Novosadech. V Terezíně dlouho nezůstali. O týden později odjeli dalším transportem do koncentračního tábora Majdanek v Polsku. Tam byli zavražděni.

Peter Beck syn Edmunda a Anny odjel roku 1939 Wintonovým vlakem do Anglie. Začal zde nový život na internátní průmyslovce a posléze se vypracoval na hlavního obchodního stratéga společnosti Shell pro britské ostrovy. Jeho rodina dodnes žije v Anglii.

obr. 1, 2  Fotografie ze soukromého archivu P. W. Becka